Tiltakozások sorozata tört ki Izraelben, miután Benjámin Netanjahu miniszterelnök elbocsátotta Yoav Gallant védelmi minisztert, a döntést a kettejük közötti „bizalmi válsággal” magyarázzák – írja a BBC, amelyet a News.ro vette át. Gallant elmondta, hogy eltávolítása a túszok visszaszerzési politikájával és a gázai válság kezelésével kapcsolatos nézeteltérésekkel kapcsolatos. Csere, Israel Katz keményebb hozzáállásáról ismert.
Gallant ragaszkodott ahhoz, hogy engedményekre van szükség a túszok kiszabadításához, ezt az álláspontot Netanjahu nem fogadta el, aki következetesen elutasította azt az elképzelést, hogy komoly engedményeket tegyen a palesztin csoportoknak. Gyors reakcióként tiltakozók ezrei vonultak az utcákra, néhányan elzárták az Ayalon autópályát, és a miniszterelnök lemondását követelték. A Hamász által foglyul ejtett túszok családját képviselő csoport elítélte Gallant elbocsátását, és akadályának nevezte az esetleges szabadulási megállapodást.
Politikailag Gallant változása egybeesett az amerikai elnökválasztás napjával, ami további nyomást gyakorol Izrael és fő szövetségese közötti kapcsolatokra. Gallantnak erősebb kapcsolata van Washingtonnal, és a Fehér Ház válaszul fontos partnernek tekintette őt a védelmi kérdésekben. Elbocsátására ugyanakkor az ultraortodox állampolgárok katonai szolgálat alóli felmentéséről szóló vitatott törvényjavaslat keretében kerül sor, amelyet Gallant nyilvánosan kritizált.