Sorana Cîrstea s-a calificat în sferturi la Abu Dhabi

Sorana Cîrstea s-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA 500 de la Abu Dhabi (Emiratele Arabe Unite), dotat cu premii totale de 922.573 de dolari, miercuri, după o victorie clară în fața grecoaicei, Maria Sakkari, cu 6-2, 6-1.

Jucătoarea noastră (33 ani, 26 WTA) s-a impus după o oră şi 16 minute, după ce a controlat jocul de la un capăt la altul, lovind mereu de-a manieră decisivă.

În urma acestei victorii, Cîrstea şi-a asigurat un cec de 24.910 dolari şi 108 puncte WTA, iar în sferturi o va înfrunta pe rusoaica Daria Kasatkina (26 ani, 14 WTA), victorioasă în faţa americancei Ashlyn Krueger, cu 6-3, 7-5.

Cîrstea şi Kasatkina sunt la egalitate în meciurile directe, 1-1, astfel că se anunță un meci pe muchie de cuțit în sferturile de finală.