Az orosz nukleáris esernyő különösen a posztszovjet CSTO (Kollektív Biztonsági Szerződés Szervezete) tagországait védi – jelentette ki Szergej Sojgu, az Orosz Biztonsági Tanács titkára és volt védelmi miniszter csütörtökön a kazahsztáni csúcstalálkozón.
Soigu hangsúlyozta, hogy Oroszország új nukleáris doktrínájának megfelelően a CSTO-országok továbbra is részesülnek az Orosz Föderáció nukleáris árnyékainak védelméből, amelyet a régi nukleáris doktrína már biztosított. Az Oroszországot, Fehéroroszországot, Kazahsztánt, Kirgizisztánt, Tádzsikisztánt és Örményországot tömörítő csúcstalálkozón az orosz tisztségviselő megemlítette a több mint egy éve orosz atomfegyvereknek otthont adó Fehéroroszország „külön kiegészítését”.
Sojgu újságírók előtt megerősítette, hogy Oroszország új nukleáris doktrínája „egyértelmű, érthető és átlátható”, és arra kérte „nyugati kollégákat”, hogy higgadtan és körültekintően elemezzék azt. Rámutatott, hogy a doktrína lehetővé teszi a nukleáris fegyverek bevetését a hagyományos támadásokra válaszul, amely intézkedés kiegészíti a közelmúltban hozott politikai döntések sorát. Így az Állami Duma a védelmi kiadások jelentős emelését hagyta jóvá, ami jövőre meghaladja az orosz GDP 6 százalékát.
Ezek a fejlemények az Oroszország és a Nyugat közötti megnövekedett feszültségek közepette következnek be, különösen azt követően, hogy Oroszország nukleáris képességű Oreshnik ballisztikus rakétáját egy ukrán hadigyár elleni támadás során tesztelték.
Ezzel egyidejűleg 2023 elején Örményország bejelentette a CSTO-ban való részvételének befagyasztását, miután elítélte a szövetség tétlenségét Azerbajdzsán ismételt támadásaival szemben. Nikol Pashinian örmény miniszterelnök kijelentette, hogy Örményország már nem támogatja a szervezetet, mert a CSTO „fenyegeti” a biztonságát és szuverenitását.