România a pierdut finala europeană la tenis de masă

Echipa feminină de tenis de masă a României a obținut medalia de argint la Campionatul European desfășurat la Malmo, Suedia. Cu toate că a pierdut finala campionatului european de tenis de masă, performanța de-a termina pe podium rămâne una importantă, cu atât mai mult cu cât în finală jucătoarele noastre au întâlnit campiona en titre, Germania. Nemțoiacele și-au apărat cu succes titlul, repurtând o victorie cu 3-0 în fața României în finală.

Germanca Xiaona Shan a câștigat cu 3-0 în finală în fața româncei Elizabeta Samara, în timp ce Ying Han a învins-o pe românca Bernadette Szocs cu 3-1, iar Nina Mittelham a încheiat capitolul cu o victorie cu 3-2 în fața Andreei Dragoman.

„În ciuda scorului final, România – Germania, 0-3, jucătoarele noastre s-au luptat, ne-au oferit noi momente de mândrie și tenis de masă de calitate la Arena Malmo, unde au urcat pe treapta a doua a podiumului”, a declarat într-un comunicat de presă, Federația Română de Tenis de Masă.