Participare istorică în cupele europene pentru Brest

În meciul din etapa a 31-a din Ligue 1, Brest a vizitat pe Rennes, duminică, 28 aprilie.

În primele 11 minute, spectatorii au asistat la trei goluri. Rennes a marcat de două ori, iar Brest a răspuns o dată. După pauză, meciul a cunoscut un val de goluri: oaspeții au marcat de trei ori, la care gazdele au răspuns cu două goluri. Părea că meciul se va îndrepta spre egalitate, dar în minutul 90+5, Brest și-a asigurat victoria cu scorul de 5-4.

Datorită acestui triumf, echipa și-a garantat un loc în competițiile europene pentru prima dată în istoria sa. Echipa lui Eric Ruault se află în prezent pe locul 3 în Ligue 1. Cu trei etape rămase în campionat, Brest nu va ieși din zona de calificare europeană. Clubul poate termina sezonul cel puțin pe locul 5, ceea ce asigură participarea în faza grupelor din Europa League.

Dacă echipa își menține locul 3 în campionat, se poate califica direct în faza grupelor din Liga Campionilor. Din 2009 până în prezent, Brest nu a terminat niciodată mai sus de locul 11 în clasamentul diviziei.