A Szövetségi Statisztikai Hivatal (Destatis) által közzétett adatok szerint Németország rekordszintű, 71,4 milliárd eurós kereskedelmi többletet ért el 2024-ben az Egyesült Államokkal szemben. Ez az eredmény felerősítheti a feszültséget Donald Trump volt amerikai elnökkel, aki új vámtarifák bevezetésével fenyegeti az Európai Uniót.
Ugyanebben az évben az Egyesült Államok ismét Németország fő kereskedelmi partnere lett, összesen 255,4 milliárd eurós kétoldalú kereskedelmi volumennel, ezzel letaszítva a trónról a 2016 óta ezt a pozíciót betöltő Kínát. Az Egyesült Államokba irányuló német export 163,4 milliárd eurót tett ki, ami Németország teljes exportjának körülbelül 10,5%-át jelenti, ami a 2016-ban elért 1,5-20 százalékos jelentős csökkenést jelenti az ipari szektor válsága által érintett német gazdaság.
Jurgen Matthes, a kölni IW Institute közgazdásza szerint „Az Egyesült Államok IRA (Inflation Reduction Act) programja serkentette az amerikai keresletet, különösen a köztes termékek és a zöld technológiák iránt, amelyek protekcionista vonatkozásai ellenére valószínűleg a német exportnak kedveztek.”
Donald Trump nemrég azzal fenyegetőzött, hogy vámokat vet ki az Európai Unióra, azzal érvelve, hogy a blokk nem viselkedett „szépen” az Egyesült Államokkal szemben. Klaus-Jürgen Gern, a kieli IfW Gazdasági Intézet közgazdásza arra figyelmeztet, hogy ezek az adók a német export szempontjából alapvető termékeket, például autókat, gyógyszereket és orvosi technológiákat célozhatnak meg.
Bár a külkereskedelem a német gazdaság központi pillére volt, az elmúlt évben lelassult, tükrözve az ország gazdasági kihívásait, például a magas energiaköltségeket, az alacsony keresletet és a kínai versenyt. Németország importja 2,8%-kal esett vissza 2024-ben, elérte az 1318,5 milliárd eurót, ami 241,2 milliárd eurós pozitív kereskedelmi mérleget eredményezett.
A decemberi adatok az export 2,9%-os növekedését jelzik novemberhez képest, az import 2,1%-kal. Ugyanakkor az ipari válság továbbra is sújtotta Németországot, az ipari termelés éves szinten 2,4%-kal csökkent, ami 2020 májusa óta a legalacsonyabb szintet érte el. 2024 egészében a német ipari termelés 4,5%-kal csökkent.