A február 14. és 16. között megrendezésre kerülő müncheni biztonsági konferencia idei rendezvényét a nemzetközi konfliktusok, különösen az ukrajnai háború fogják uralni. A közel 60 állam- vagy kormányfőt és több mint 100 minisztert tömörítő esemény az ukrajnai konfliktus lehetséges megoldásáról szóló megbeszélésekre összpontosít, és az Egyesült Államok béketervet terjeszthet elő.
Christoph Heusgen, a Biztonsági Konferencia igazgatója hangsúlyozta a kulcsfontosságú vezetők jelenlétének fontosságát, köztük Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt és olyan amerikai tisztségviselőket, mint JD Vance alelnök és Trump elnök korábbi ukrajnai különmegbízottja, Keith Kellogg. „Mindkettőjüket meg kell hallgatnunk, hogy lássuk, javaslatot tesznek-e egy béketervre Ukrajnának” – mondta Heusgen.
A béketerv megvitatása iránti vágy ellenére Heusgen felhívta a figyelmet a szilárd biztonsági garanciák szükségességére. „Semmi sem garantálja, hogy Putyin tiszteletben tart minden békemegállapodást.” Ezt a minszki megállapodások tapasztalataiból tanultuk, amelyeket megszegett. Ugyanez történt más megállapodásokkal is, mint például a bukaresti memorandum vagy a Párizsi Charta” – tette hozzá.
A „béke a párbeszéden keresztül” mottójú konferencia azonban kizárja Oroszország azon képviselőit, akiket nem hívtak meg, mivel Vlagyimir Putyin nem volt hajlandó elismerni Zelenszkij kormányának tekintélyét. Heusgen kifejtette, hogy amíg ez az elutasítás fennáll, nincs valódi alapja a párbeszédnek.
„Ritkán érkeztünk meg egy Biztonsági Konferenciára ilyen feszült helyzetben, amely csak a kubai válsághoz vagy a berlini fal építéséhez hasonlítható” – tette hozzá Heusgen, kiemelve a rendkívül ingatag nemzetközi kontextust. A müncheni biztonsági konferencia továbbra is fontos találkozási pont a globális vezetők számára, lehetőséget biztosítva az informális párbeszédre a világ legsürgetőbb biztonsági kérdéseinek megoldása érdekében.