Mark Rutte, a NATO élére kedden betöltő holland jelentős kihívásokkal néz szembe, az ukrajnai háborútól kezdve a Donald Trumppal és Kínával fenntartott kapcsolatokig – mutat rá a France Presse.
Ha Trump visszatér a Fehér Házba, az feszültségeket szülhet, tekintettel az elégtelen európai védelmi finanszírozásról szóló kritikus retorikájára. Rutte, az európai politika veteránja értékes tapasztalatokkal rendelkezik a volt amerikai elnökkel kapcsolatban, és meg kell találnia a módját, hogyan kezelje ezeket a kapcsolatokat, különösen, ha Trump nyeri a novemberi választásokat.
Az USA Ukrajnának nyújtott támogatását a washingtoni politikai változások is befolyásolhatják. A júliusi washingtoni csúcson a NATO jelentős pénzügyi támogatást ígért, de továbbra is kihívást jelent a 32 tagország – Magyarország kivételével – közötti egyhangú megállapodás elérése. Olaszország például arra figyelmeztetett, hogy nem tud támogatni egy hosszú távú kötelezettségvállalást.
Rutte-nak meg kell felelnie Ukrajnának a NATO-csatlakozással kapcsolatos elvárásaival is, tekintettel a tagállamok, például az Egyesült Államok és Németország vonakodására. A 2023-as vilniusi csúcson elfogadott védelmi tervek a légvédelmi képességek sürgős fejlesztését és katonai felszerelések gyártását írják elő.
Az új főtitkárnak gondoskodnia kell arról, hogy a Szövetség egységes maradjon és készen álljon a jövő kihívásaira, beleértve Kína felemelkedését, miközben kezeli egyes tagországok, például Franciaország vonakodását a NATO mandátumának az euro-atlanti térségen kívülre való kiterjesztésére. Mark Rutte-nak tehát összetett, de alapvető küldetése lesz az észak-atlanti szövetség jövője szempontjából.