Lyon trimite titlul la Paris

Lyon a găzduit-o pe Monaco în runda a 31-a a ligii franceze. Rezultatul acestui meci a avut impact asupra titlului de campioni pentru PSG.

Meciul a început bine pentru oaspeți, Ben Yedder și-a pus echipa în avantaj încă din primul minut. Cu toate acestea, Lyon nu numai că a egalat, ci a luat conducerea înainte de pauză. Căpitanul lui Monaco a egalat în repriza secundă, dar nu a fost suficient. Lyon a învins cu 3-2.

Victoria lionezilor i-a permis lui PSG să devină campioana Franței pentru a treia oară consecutiv.

Pentru parizieni, acest titlu este al 12-lea din istorie, cele mai multe din istoria campionatului francez, ceea ce reprezintă o performanță cu atât mai mare cu cât clubul a fost fondat abia în 1970.