Kína nyugalomra és önmérsékletre szólított fel az Oroszország terjeszkedő nukleáris doktrínája miatti feszültségek közepette, miután Vlagyimir Putyin elnök aláírta az atomfegyverek rugalmasabb alkalmazását lehetővé tevő rendeletet. Kína figyelmeztető üzenete az ukrajnai konfliktus kezdete óta ezredik napon hangzik el, és hangsúlyozza, hogy politikai megoldásra és párbeszédre van szükség a felek között.
Lin Jian, a kínai külügyminisztérium szóvivője szerdán kijelentette: „Minden félnek nyugodtnak kell maradnia és önmérsékletet kell tanúsítania, párbeszéden és konzultáción keresztül együtt kell működnie a feszültségek csökkentése érdekében”. Megismételte, hogy Kína folyamatosan támogatja a helyzet enyhítését és az ukrán válság politikai megoldását.
A Vlagyimir Putyin által kedden aláírt rendelet nem sokkal azután született, hogy az Egyesült Államok engedélyezte Ukrajnának, hogy nagy hatótávolságú ATACMS rakétákat használjon orosz területen belüli csapásra. Szeptember végén a Kreml vezetője arra figyelmeztetett, hogy „közös” agressziónak tekinthető egy nem nukleáris ország támadása, amelyet egy atomhatalom támogat, így indokolva az atomfegyver alkalmazását.
A nemzetközi reakciók nem lassan jelentkeztek. A nyugati országok elítélték az orosz nukleáris doktrínában bekövetkezett változást, a Pentagon pedig azt mondta, hogy bár szorosan figyelemmel kíséri a helyzetet, semmi jel nem utal arra, hogy Moszkva nukleáris fegyvert szándékozik bevetni Ukrajnában. Sabrina Singh, a Pentagon sajtótitkár-helyettese „felelőtlennek” nevezte az orosz vezető retorikáját, és rámutatott, hogy az hasonló Putyin elmúlt két évben tett kijelentéseihez.