Julian Assange 12 év börtön után beszél az Európa Tanácsban

Julian Assange, a WikiLeaks alapítója kedden beszédet mondott az Európa Tanács előtt Strasbourgban, első nyilvános fellépésével, miután 12 évet töltött Nagy-Britannia szigorú belmarsh-i börtönében. A meghallgatáson Assange kijelentette, hogy az EFE és az AFP ügynökségek szerint szabadon bocsátása „igazán mély változást jelent”.

„Az évekig tartó fogva tartásról 46 ország képviselői előtt való megjelenésre való átmenet mélyreható változást jelent” – hangsúlyozta Assange, hozzátéve, hogy sajnálja, hogy negatív hatással vannak az igazmondókra, akiket „megbélyegeztek, támadtak és lekicsinyeltek”.

A fogva tartás körülményeit és azok emberi jogokra gyakorolt ​​hatásait vizsgáló bizottság meghallgatását Assange tapssal fogadta, és szolidaritásként felemelte az öklét. Az ausztrál újságíró a mindennapi élethez való alkalmazkodás nehézségeit is kifejtette, különös tekintettel a családi kapcsolatokra, mondván, hogy hosszú távollét után újra apának és férjnek kell lennie.

Megtárgyalta szabadulása körülményeit, megjegyezve, hogy szabadlábon van, „miután bűnösnek vallotta magát az újságírásban”. Assange kifejtette, hogy a bûnös beismerés korlátozta új jogi eljárások kezdeményezését az Egyesült Államokban, hangsúlyozva a nemzetközi intézmények fontosságát az újságírók jogainak védelmében.

Az amerikai igazságszolgáltatással kötött megállapodást követően Assange-ot előzetes letartóztatásban már letöltött büntetésre ítélték, ami a közelmúltban való szabadlábra helyezéséhez vezetett. Azt is hangsúlyozta, hogy tanúvallomása rávilágíthat a szólásszabadság meglévő biztosítékainak gyenge pontjaira, és segíthet más kiszolgáltatott újságíróknak.

Julian Assange a szólásszabadságért vívott harc ikonikus alakjává vált, több százezer titkosított dokumentumot tett közzé, amelyek leleplezték az Egyesült Államok katonai és diplomáciai tevékenységét, vitákat és kritikákat váltva ki az amerikai hatóságok körében. Az Európa Tanács előtti bemutatkozását továbbra is a szerdára tervezett vitában vitatják meg, amelyen Thorhildur Sunna Aevarsdottir izlandi képviselő jelentése „aránytalannak” minősíti az Assange elleni pert.

Facebook

Comentarii

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *