Jocurile Olimpice: Clasamentul final pe medalii

Jocurile Olimpice de la Paris s-au încheiat, iar clasamentul pe medalii consfințește rezultate previzibile. America e în top la general însă la egalitate cu China la numărul de medalii de aur, 40 de ambele părți.

România a încheiat în prima parte a clasamentului, pe locul 23, cu 9 medalii, trei de aur, patru de argint și două de bronz.

#CountryGold
🥇
Silver
🥈
Bronze
🥉
Total
1USA404442126
2China40272491
3Japan20121345
4Australia18191653
5France16262264
6Netherlands1571234
7Great Britain14222965
8South Korea1391032
9Italy12131540
10Germany1213833
11New Zealand107320
12Canada971127
13Uzbekistan82313
14Hungary67619
15Spain54918
16Sweden44311
17Kenia42511
18Norway4138
19Ireland4037
20Brazil371020
21Iran36312
22Ukraine35412
23Romania3429
24Georgia3317
25Belgium31610
26Bulgaria3137
27Serbia3115
28Czech Republic3025
29Denmark2259
30Croatia2237
30Azerbaijan2237
32Cuba2169
33Bahrain2114
34Slovenia2103
35Taiwan2057
36Austria2035
37Hong Kong2024
37Philippines2024
39Algeria2013
39Indonesia2013
41Israel1517
42Poland14510
43Kazakhstan1337
44South Africa1326
44Thailand1326
44Jamaica1326
47Ethiopia1304
48Switzerland1258
49Ecuador1225
50Portugal1214
51Greece1168
52Argentina1113
52Egypt1113
52Tunisia1113
55Chile1102
55Uganda1102
55Saint Lucia1102
55Botswana1102
59Dominican Republic1023
60Guatemala1012
60Marocco1012
62Dominica1001
62Pakistan1001
64Turkey0358
65Mexico0325
66Armenia0314
66Colombia0314
68Kyrgyzstan0246
68North Korea0246
70Lithuania0224
71India0156
72Moldova0134
73Kosovo0112
74Fiji0101
74Jordan0101
74Mongolia0101
74Cyprus0101
74Panama0101
79Tajikistan0033
80Grenada0022
80Malaysia0022
80Puerto Rico0022
80Albania0022
84Cape Verde0011
84Ivory Coast0011
84Peru0011
84Slovakia0011
84Zambia0011
84EOR0011
84Singapore0011
84Qatar0011
#Total3283273841039

Facebook

Comentarii