Franciaország úgy véli, hogy az európai intervenciós csapatok Ukrajnába küldése nem aktuális téma, hanem olyan kérdés, amely csak a békemegállapodás megkötése után merülhet fel. Ezt az álláspontot fogalmazta meg Jean-Noel Barrot francia külügyminiszter a France Info rádiónak adott interjújában, ahol hangsúlyozta, hogy az európaiaknak részt kell venniük minden Ukrajna jövőjéről szóló tárgyaláson.
„A valóság kérlelhetetlen. Csak az ukránok dönthetnek úgy, hogy abbahagyják a harcot, ha biztosak abban, hogy az elért béke tartós. Ezt a biztosítékot pedig csak akkor kapják meg, ha garanciákat kapnak arra vonatkozóan, hogy többé nem támadják meg őket” – magyarázta Barrot. Ezzel kapcsolatban hangsúlyozta, hogy ezeket a biztonsági garanciákat az európaiaknak kell majd nyújtaniuk, ami óhatatlanul a regionális biztonsági architektúrában való fokozottabb részvételt jelenti.
Az Emmanuel Macron elnök által hét másik európai állam vezetőivel szervezett hétfői párizsi találkozón egyetlen ország sem fejezte ki azon szándékát, hogy csapatokat küldjön Ukrajnába – közölte a francia illetékes. Franciaország azonban nem zárja ki teljesen ezt a lehetőséget a jövőben sem, különösen akkor, ha tartós, az Oroszország által többször megsértett minszki megállapodásoktól eltérő békét kell biztosítani.
Barrot rámutatott, hogy az új agressziók megelőzése érdekében az európai országoknak „jelentősebb erőfeszítéseket” kell tenniük, mint a múltban, és „túl korai” arról beszélni, hogy ezek a garanciák milyen formában fognak megjelenni.
Az Egyesült Államok és Oroszország párbeszédével kapcsolatban a francia külügyminiszter elmondta, hogy bár Washington megpróbálja tárgyalóasztalhoz ültetni Vlagyimir Putyint, a Kreml vezetőjét nem a párbeszéd, hanem a nyomás motiválja. Megismételte azt az európai álláspontot is, hogy csak Ukrajnának van joga eldönteni, hogy a háború mely vonatkozásairól lehet tárgyalni.
Az európai biztonság jövőjéről szóló viták közepette Barrot elismerte, hogy a NATO továbbra is alapvető pillére Európa védelmének, de hangsúlyozta, hogy meg kell erősíteni az európai katonai képességeket, különösen az Egyesült Államok azon szándékával összefüggésben, hogy csökkenteni kívánja szerepvállalását a kontinensen. Ezzel kapcsolatban a párizsi találkozón jelenlévő európai vezetők egyetértettek abban, hogy a védelmi kiadásokat mentesíteni kell a költségvetési hiányra vonatkozó szabályok alól, erről várhatóan a napokban nyilatkozik Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke.