Feszültség az Égei-tengeren: Törökország hadihajókat telepít a görög szigetek közelében

A török ​​haditengerészet a közelmúltban legalább öt hadihajót telepített a Görögország és Törökország közötti tengeri övezetbe a görögországi Kasos és Karpathos szigetek közelében, ami újabb feszültségsorozatot váltott ki a kétoldalú kapcsolatokban. Ankara ezt a lépését, amelyet hivatalosan azzal a váddal indokoltak, hogy egy kutatóhajó megsértette a török ​​kontinentális talapzatot, a két nemzet közötti viszonylagos enyhülés idején történt.

Az incidenst az olasz lobogó alatt közlekedő Ievoli Relume kutatóhajó jelenléte okozta, amely a Great Sea Interconnector (GSI) projekt – Kréta és Ciprus között tervezett elektromos összeköttetés – számára végez víz alatti kutatást. Törökország nem ismeri el saját kontinentális talapzattal rendelkező görög szigeteknek, és korábban kifogásolta Teliri olasz kábelszerelő jelenlétét.

E tengeri incidens mellett a kétoldalú kapcsolatokat feszültté tette a görög egészségügyi miniszter, Adonis Georgiadis legutóbbi nyilatkozata is, aki az F-35-ös repülőgép Görögország megvásárlását hirdette, megkérdőjelezve a Törökországgal való esetleges konfrontációkat. Egy televíziós beszédében Georgiadis megjegyezte, hogy a görög erők „egyik napról a másikra” támadhatják meg Ankarát, hozzátéve, hogy „mindenki tudja, hogy Törökország légiereje semmi”. Kijelentéseit a török ​​média túllépésként értelmezte, ami tovább fokozta a feszültséget.

Recep Tayyip Erdogan török ​​elnök határozottan reagált, bírálva Nikosz Dendiasz görög védelmi miniszter hasonló kijelentéseit, aki Törökországot „megszállónak” bélyegezte. Erdogan hangsúlyozta, hogy az ilyen megjegyzések „erkölcstelenek” és „tapintatlanok”, arra kérte Kyriakos Mitsotakisz görög miniszterelnököt, hogy lépjen fel ellenük.

Az eszkaláció enyhítésére irányuló erőfeszítések jelenleg is folynak. A török ​​hadihajók a görög felségvizeken kívül tartózkodnak (kb. 6 mérföldre a partoktól), és diplomáciai források megerősítik, hogy nem történt ellenséges incidens a görög és török ​​hajók között. A török ​​hadihajók és az Ievoli Relume kutatóhajó elhagyta a területet, Görögország pedig továbbra is a párbeszédet és a nyugodt légkör fenntartását támogatja Erdogan és Mitsotakisz szeptemberre tervezett találkozója előtt.

„A kormány egyértelműen a párbeszéd légkörét akarja fenntartani, és mi optimisták vagyunk ebben” – mondta Pavlos Marinakis görög kormányszóvivő a Skai rádiónak adott interjújában.

Facebook

Comentarii