Favoritele s-au calificat în finala Cupei Franței

Marți și miercuri, 2, 3 aprilie, au avut loc semifinalele Cupei Franței. Au concurat pentru un loc în finală Lyon împotriva Valenciennes și PSG împotriva Rennes.

În prima întâlnire din semifinală, Lyon i-a depășit fără probleme pe cei de la Valenciennes. Deși prima repriză a meciului s-a încheiat la egalitate fără goluri, gazdele au tranșat partida în repriza secundă și și-au învins adversarii cu 3-0. Alexandre Lacazette a marcat o dublă în meci, în timp ce un alt gol a fost asigurat de Gift Orban.

În a doua semifinală, PSG i-a găzduit pe cei de la Rennes. În cele două ediții anterioare ale Cupei Franței, PSG a fost eliminată în optimile de finală, așa că sunt dornici să readucă titlul la Paris. Soarta acestui meci a fost determinată de singurul gol marcat de Kylian Mbappé în minutul 40 de joc. Parizienii și-au menținut cu calm avantajul și și-au asigurat locul în finala Cupei Franței.

Finala dintre Lyon și PSG va avea loc pe 25 mai.