Europa League: Marseille – Atalanta

Primul meci al semifinalelor UEFA Europa League le aduce față în față pe Marsilia și Atalanta.

Formația franceză și-a asigurat locul doi în grupa Europa League, strângând 11 puncte din șase meciuri. Ei au avansat în fazele eliminatorii, învingându-l pe Shakhtar cu un scor total de 5-3 în optimile de finală, urmat de un scor similar împotriva lui Villarreal. În sferturile de finală, ei au obținut o victorie grea în fața celor de la Benfica.

Cu toate acestea, acest sezon a fost marcat de instabilitate pentru Marsilia, ocupând în prezent poziția a șaptea în clasamentul ligii, cu două victorii și două înfrângeri în ultimele patru meciuri. Înainte de aceasta, ei au suferit cinci înfrângeri consecutive, ceea ce a dus la două schimbări manageriale la mijlocul sezonului.

Atalanta a ocupat primul loc în clasamentul grupei, câștigând 14 puncte din șase meciuri. Performanța lor impresionantă le-a oferit intrarea directă în optimile de finală, unde au depășit Sporting cu 3-2 la general. În sferturile de finală, s-au confruntat cu o provocare grea împotriva lui Liverpool. În prima manșă la Anfield, Atalanta a uimit pe toată lumea cu o victorie cu 3-0.

Pe plan intern, Atalanta se prezintă bine, ocupând în prezent locul șase în clasamentul ligii, cu șanse de a-și asigura un loc în Liga Campionilor. În plus, au ajuns în finala Cupei Italiei. Clubul este foarte mulțumit de munca antrenorului lor principal și este pregătit să îi ofere un nou contract până în 2026.