Europa League: Atalanta – Liverpool

Cormoranii se deplasează la Bergamo pentru returul din sferturile de finală Europa League.

Atalanta nu impresionează în actualul sezon prin stabilitate, în Serie A clubul se află doar pe locul șase. În ultima rundă, Atalanta a condus acasă cu 2:0 împotriva Veronei, iar în cele din urmă a fost egalată. Există o șansă de a lupta în continuare pentru Cupa Italiei, acolo a pierdut prima manșă semifinală cu Fiorentina – 0:1.

Liverpool aproape că a ratat două trofee, săptămâna trecută, a eșuat împotriva Atalantei în Europa League și a pierdut și acasă cu Crystal Palace. Sezonul de rămas bun al lui Klopp nu poate fi eșuat, așa că Liverpool este capabilă să facă surprize, deoarece echipa a avut ghinion în ultimele întâlniri.

În prima bătălie din sferturi de finală, Liverpool a pierdut surprinzător acasă cu scorul de 0:3.
În această confruntare, Atalanta are un mare avantaj și e posibil să vedem un meci cu multe goluri, pentru că Liverpool e obligată să iasă la atac.