Az Európai Unió által tervezett dohánytermékekre vonatkozó közelgő tilalom előtt a dohányipar óriásvállalatai, köztük a British American Tobacco, meglepő lépésre szánták el magukat. Elkezdtek eladni „heat sticks” néven ismertített, nikotinnal infúzált anyagokat felhasználó fűtőberendezéseket, mint például a rooibos tea.
Ezek a „heat-not-burn” berendezések hosszú évek óta készülnek, azzal a céllal, hogy biztonságosabb alternatívát kínáljanak a hagyományos cigarettákhoz képest, elkerülve a széntermékekkel járó káros anyagok kibocsátását. Habár ezek hozzájárultak a hagyományos dohánytermékek iránti kereslet csökkenéséhez, a dohányiparban rejlő egészségügyi kockázatokkal és a magas adókkal szembeni növekvő tudatosság miatt, a fűtőberendezések biztonsága még mindig nem egyértelmű, állítják az egészségügyi szakértők.
A British American Tobacco (BAT) még továbbment, és olyan „heat sticks” változatot indított el, amelyek rooibos teát és nikotint tartalmaznak a hagyományos dohány helyett kilenc európai piacon, beleértve Németországot és Görögországot. A cég tervezi, hogy világszerte bevezesse ezt a terméket.
A BAT közleményben jelentette be, hogy ez a döntés a „dohányosok és nikotinfelhasználók számára a legalacsonyabb kockázatú termékek széles választékát kínálja”.
Mégis, fenntartások merülnek fel a rooibos tea inhalálásával kapcsolatban felmerülő ismeretlen kockázatokkal kapcsolatban. Erikas Simonavicius, a londoni King’s College professzora figyelmeztetett, hogy bármi, ami ég vagy párolog, majd a tüdőbe kerül, valószínűleg bizonyos hatásokat vált ki az egészségre. Az eddigi információk szerint a dohánytermékeket gyártó vállalatok még nem publikáltak kutatásokat a rooibos „heat sticks” egészségre gyakorolt hatásairól.
A jelenlegi EU-szabályozások nem vonatkoznak a dohány nélküli „heat sticks”-re, állítja a BAT. Ez azt jelenti, hogy a vállalat akár az aromával dúsított, például menta és trópusi gyümölcs ízesítésű „heat sticks”-eket is értékesítheti azok után, hogy az EU-ban bevezetik a tiltást a dohánytermékekre vonatkozóan ebben a hónapban.
Annak ellenére, hogy az iparág továbbra is a legnagyobb részét a hagyományos cigaretták értékesítéséből szerez, az adók és a szigorú szabályozások miatt, a dohányipari vállalatok továbbra is nagy bevételre számíthatnak számos országban, például a Dunhill, a Lucky Strike és a Camel márkanévvel a BAT több mint 170 országban értékesít termékeket.