Champions League: Borussia Dortmund se califică spectaculos în semifinale

Borussia Dortmund a reușit o calificare spectaculoasă în fața celor de la Atlético Madrid, în manșa secundă din sferturile de finală ale Ligii Campionilor UEFA. În prima manșă, echipa spaniolă câștigase cu 2:1.

Meciul a început cu ambele echipe creând câteva momente periculoase, dar nereușind să transforme. Apoi, Borussia a marcat rapid de două ori. Brandt și Maatsen au marcat fiecare câte un gol în cinci minute, punând oaspeții de la Madrid într-o poziție dificilă.

Diego Simeone a reacționat la prima repriză dezamăgitoare cu o triplă înlocuire la pauză, care a dat imediat roade. Mai întâi, Hummels a marcat un autogol, iar apoi Correa a egalat. În acel moment, părea că avantajul psihologic era de partea echipei oaspete.

Cu toate acestea, Borussia a revenit miraculos. A marcat de două ori din minutul 71 până în minutul 74 prin Füllkrug și Zabitzer, luând din nou conducerea.

Borussia trece în semifinale, unde va juca cu PSG.