Champions League: Bayern s-a calificat în sferturi

În meciul din optimile de finală ale Ligii Campionilor din UEFA, desfășurat marți, 5 martie, Bayern Munchen a găzduit-o acasă pe Lazio. Prima manșă s-a încheiat cu o victorie la limită pentru „Vulturi” cu scorul de 1-0.

Meciul a început cu o posesie prelungită a celor de la Bayern Munchen împotriva eforturilor defensive ale lazialilor. Echipa Italiei a încercat ocazional contraatacuri, dar nu a reușit să creeze ocazii promițătoare de gol. Bayern, în schimb, și-a valorificat șansele. În minutul 38, Harry Kane a deschis scorul, iar înainte de pauză, Thomas Müller a dublat avantajul gazdelor.

După pauză, Bayern Munchen a continuat să mențină posesia și să țină meciul sub control. Harry Kane a sporit avantajul, tranșând încă din minutul 66, soarta calificării.

Cu scorul total al celor două meciuri, de 3 – 1, Bayern a avansat în sferturile de finală.