Bayern s-a calificat în semifinalele Ligii Campionilor

Bayern Munchen a găzduit pe Arsenal în manșa secundă din sferturile de finală ale Ligii Campionilor. Prima manșă de la Londra s-a încheiat la egalitate 2:2.

Ambele echipe au început cu prudență și au continuat în același sens pe parcursul primei reprize. Arsenal a avut mai multă posesie, dar nu a reușit să-l tulbure semnificativ pe Neuer. Majoritatea loviturilor londonezilor i-au permis portarului să rămână sigur pe poziție.

Gazdele au început repriza a doua cu viteză. În decurs de un minut, mingea a găsit de două ori cadrul porții lui Arsenal.

Abia în minutul 63, Bayern Munchen a preluat conducerea. Kimmich a reacţionat cel mai rapid în suprafaţa de pedeapsă a adversarilor şi a deschis scorul.

După aceea, Bayern Munchen a controlat jocul la maximum, iar Arsenal nu a reușit să creeze nimic periculos împotriva lui Neuer, ieșind din turneu fără glorie.