Australian Open: Se cunosc semifinaliștii pe tabloul masculin

Ultimul meci din sferturile de finală de la Australian Open i-a opus pe Alexander Zverev (jucător clasat pe locul șase) și Alcaraz Garcia (jucător aflat pe locul doi).

În primul set, jucătorul german de tenis și-a surclasat fără drept de apel adversarul, câștigând cu 6-1. În al doilea set, virtuozul tenisului spaniol a încercat să se angajeze într-o luptă competitivă, dar a cedat cu scorul de 3-6.

Alcaraz Garcia, deși s-a confruntat cu provocări, a reușit să preia al treilea set, încheind cu un scor egal de 6-6 și un triumf de 7-2 în tiebreak. Cu toate acestea, nu a reușit să prelungească meciul la un al cincilea set. Alexander Zverev a cucerit setul al patrulea cu scorul de 6-4, asigurându-și locul de participant final în semifinale. Înainte de această partidă, rusul Daniil Medvedev l-a depășit pe Hubert Hurkacz într-o întâlnire de cinci seturi.

În semifinale se vor întâlni următorii jucători: Novak Djokovic – Jannik Sinner și Daniil Medvedev – Alexander Zverev.