Pawel Herczynski, az Európai Unió grúziai nagykövete határozottan elítélte a tbiliszi kormány csütörtöki döntését, amely szerint 2028-ig befagyasztotta az ország EU-csatlakozási tárgyalásait, „szívszorító” intézkedésnek tartotta, amely ellentétes a grúzok többségének akaratával. „Ez ellentétes az előző kormányok politikájával és Grúzia népének egyértelmű akaratával. Véleményem szerint ez nagyon szomorú és fájdalmas” – mondta az Interpress helyi sajtónak a Reuters szerint.
A kormányzó Grúzia Álom párt bejelentése, hogy ideiglenesen kilép a csatlakozási tárgyalásokból és az európai alapokból, és Brüsszelt „zsarolással” vádolta, a lakosság elégedetlenségének hullámát váltotta ki. Grúzok ezrei vonultak az utcára csütörtök este tiltakozni, a tüntetések pedig erőszakba fajultak a tbiliszi parlament előtt. A tüntetők petárdákat dobáltak és fémkorlátokat próbáltak eltávolítani, a rendfenntartók pedig 43 ember őrizetbe vételével reagáltak.
A kormány döntése feszült kontextusban született, amelyet Grúzia és az Európai Unió közötti kapcsolatok megromlása jellemez, miközben a grúz hatóságokat azzal vádolják, hogy oroszbarát és tekintélyelvű politikát követnek. Brüsszel bírálta Tbiliszi legutóbbi törvényeit, amelyek a „külföldi ügynökök” és az LMBT közösség jogai ellen irányulnak, korlátozónak és Moszkva ihletésűnek nevezve azokat. Válaszul a grúz kormány azzal érvel, hogy a törvényekre a nemzetbiztonság és a hagyományos értékek védelme érdekében van szükség.
A közvélemény-kutatások szerint Grúzia lakosságának hozzávetőleg 80 százaléka támogatja az Európai Unióhoz való csatlakozást, sőt a célt az ország alkotmánya is tartalmazza. A csatlakozási tárgyalások 2028-ig történő halasztását azonban a polgárok Grúzia európai törekvéseitől való komoly eltérésként értékelték.
A grúz ellenzék az októberi választások meghamisításával is vádolta a kormányt, amelyet a Georgian Dream nyert meg a szavazatok 54%-ával, és bojkottálta az új parlament első üléseit. A csütörtökön Strasbourgban ülésező Európai Parlament elutasította a választások eredményét, és új választások kiírását kérte a következő 12 hónapban.
Az ellenzék vezetői újabb tiltakozást jelentettek be pénteken, miután két képviselőjüket megsebesítették a rendőrök a csütörtök esti demonstrációk során. A Koalíció a Változásért, a fő ellenzéki szövetség határozottan elítélte az erőszakot, és tömeges mozgósításra szólított fel Grúzia Európa-barát irányvonalának támogatására.