Az AFP által nemrég közzétett norvég tanulmány szerint tavaly volt a legtöbb fegyveres konfliktus világszerte 1946 óta.
Bár a konfliktusban lévő országok száma csökkent, és 2023-ban elérte a 34-et a 2022-es 39-ről, a konfliktusok teljes száma nőtt. Az Oslói Békekutató Intézet (Prio) jelentése szerint 2023-ban 59 konfliktus volt, ezeknek csaknem fele, azaz 28 Afrikában zajlott.
A világ fegyveres konfliktusai által leginkább érintett régiói Ázsia (17), a Közel-Kelet (10), Európa (3) és Amerika (1) voltak. A svéd Uppsalai Egyetem nemzetközi szervezetektől és civil szervezetektől gyűjtött adatai szerint azonban a csata halálos áldozatainak száma nagyjából a felére, körülbelül 122 ezerre csökkent.
A halálozások számának csökkenése részben olyan tényezőknek tudható be, mint az Ukrajna elleni orosz invázió, valamint az Izrael és a Hamász palesztin iszlamista mozgalom közötti folyamatos gázai konfliktus.
Siri Aas Rustad szakértő, a Prio kutatója rámutatott, hogy a globális erőszak a hidegháború vége óta soha nem volt ilyen magas szinten. Felhívta a figyelmet a konfliktusok megnövekedett összetettségére is, mivel több harcos aktív ugyanazon ország területén.
Prio szerint a konfliktusok számának növekedése összefügg az Iszlám Állam dzsihadista csoport jelenlétével Ázsiában, Afrikában és a Közel-Keleten, valamint az egyre növekvő számú nem kormányzati szereplő, például a dzsihadisták bevonásával. Jama’at Nusrat al-Islam Wal- Muslim (JNIM).